صفحه اصلیفروشگاه آنلاینپیگیری سفارشفروشندهکسب درآمد(بازاریاب)تالار گفتگودرج بنر ویژهایستگاه آگهیاخبار و مقالات واریز وجهدرباره ماتماس با ما

 

چه کسی جنگ جهانی اول را شروع کرد؟ 7055

چه کسی جنگ جهانی اول را شروع کرد؟ جنگ‌جهانی اول یک قرن پیش در یکی از خیابان‌های سارایوو آغاز شد، زمانی که فردی به‌نام گاوریلو پرینسیپ با شلیک گلوله به‌سوی آرشیدوک فرانتس فردیناند، از مقام‌های سلطنتی اتریش، وی را به قتل رساند و زمینه ساز مرگ میلیون‌ها انسان دیگر شد.

براساس گزارش CNN، ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند در سال 1914 در سارايوو جرقه‌ای بود براي آغاز جنگ جهاني اول، جنگي كه با اعلام جنگ اتریش عليه صربستان آغاز شد و گريبان ديگر كشورها را نيز گرفت. اين جرقه توسط نوجواني ايجاد شد كه شايد چهره سياسي برجسته‌اي نباشد، اما نامش به عنوان يكي از بزرگترين دردسرسازن تاريخ براي هميشه حك شده‌است.


گاوريلو يا گابريلو


اين نوجوان، ماشه درگيري عظيمي را كشيد كه از گوشه‌و‌كنار خيابان‌هاي بالكان به بحراني ميان‌قاره‌اي تبديل شد و ميان قدرت‌هاي بزرگ اروپايي اختلاف ايجاد كرد، به اين شكل امپراطوري مجارستان-اتريش و آلمان در يك سو و فرانسه، روسيه و بريتانيا در سويي ديگر قرار گرفتند.


اغتشاشگر 19 ساله


گابريل پرينسيپ زماني شليك آغاز جنگ‌جهاني اول را انجام داد كه تنها 19 ساله بود و درحال سپري كردن سال آخر دبيرستان به‌سر مي‌برد. سن او در زمان دادرسي قضايي جرم ترورش اهميت زيادي يافت، زيرا بسياري مجازات اعدام را مناسب جرم ترور يكي از مقامات امپراطوري مي‌دانستند، اما قوانين كاملا آشكار بودند: مجرم تنها زماني محكوم به اعدام مي‌شد كه پس از 20 سالگي جرمي را مرتكب شده‌باشد.

تاریخ ثبت مقاله: 1393/9/15    تاریخ به روزرسانی مقاله: 1393/9/15
منبع: http://eng-salehi.mihanblog.com/
بازديد: 4,100
امتیاز: 900
نام کاربری نویسنده: engsalehi

 

امتیاز دهی

لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید:


نظرات شما

sniper 13

23:44
15/9/1393

احسنت برادر
یه چیز جدید درباره جنگ جهای اول هم یاد گرفتیم کد: 137


شما می توانید درباره مقاله فوق نظر دهید:

نام و نام خانوادگی:

متن تصویر مقابل

 


کلمات کلیدی: چه( ، )کسی( ، )جنگ( ، )جهانی( ، )اول( ، )را( ، )شروع( ، )کرد( ، )

اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین   اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک   اشتراک گذاری این مطلب در تویتر   اشتراک گذاری این مطلب در کلوب   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک   اشتراک گذاری این مطلب در یاهو   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان   ارسال این مطلب به ایمیل دوستان

 

دانلودنمونه سوالات تستي وتشريحي آيين نامه راهنمايي و رانندگي ...

سيستم حرفه اي وبلاگدهي ايران سي ان با امکانات فراوان ...