صفحه اصلیفروشگاه آنلاینپیگیری سفارشفروشندهکسب درآمد(بازاریاب)تالار گفتگودرج بنر ویژهایستگاه آگهیاخبار و مقالات واریز وجهدرباره ماتماس با ما

 

فلسفه عادت ماهيانه خانمها چيست؟ 7206

فلسفه عادت ماهيانه خانمها چيست؟ زنان به صورت عادي در هر ماه چند روز خون مي بينند (حداقل 3 روز و حداكثر 10 روز) كه اگر با اوصاف خاص (در بيشتر اوقات گرم، غليظ، رنگ تيره و همراه با سوزش و فشار) همراه باشد به آن خون حيض، قاعدگي يا عادت ماهيانه گويند. قرآن كريم مي فرمايد: «يسئلونك عن المحيض قل هو اذي فاعتزلوا النساء في المحيض و لا تقربوهن حتي يطهرن ... ؛ و از تو درباره خون حيض سؤال مي كنند، بگو: چيز زيان بار و آلوده اي است و لذا در حالت قاعدگي از زنان كناره گيري نمائيد و با آنها نزديكي ننماييد و به آنها نزديك نشويد تا پاك شوند ... » (بقره، آيه 222).
شان نزول:
آئين كنوني يهود و مسيحيت احكام ضد يكديگر در مورد آميزش مردان با چنين زناني دارند. جمعي از يهود مي گويند: «معاشرت مردان با اين گونه زنان مطلقا حرام است ولو اين كه به صورت غذا خوردن سر يك سفره و يا زندگي در يك اطاق باشد».
در مقابل اين گروه مسيحيان مي گويند: «هيچ گونه فرقي ميان حالت حيض و غير حيض زن نيست، همه گونه معاشرت حتي آميزش جنسي با آنان بي مانع مي باشد».
مشركين عرب به خصوص آنها كه در مدينه زندگي مي كردند، كم و بيش به خلق و خوي يهود انس گرفته بودند و با زنان حائض مانند يهود رفتار مي كردند و در زمان عادت ماهيانه از آنها جدا مي شدند. همين اختلاف در آئين و افراط و تفريط هاي غير قابل گذشت، سبب شد كه بعضي از مسلمانان از پيغمبر اكرم (ص) در اين باره سؤال كنند و در پاسخ آنان اين آيه نازل گرديد (ر.ك: تفسير نمونه، ج 2، صص 92-91).
از آنجا كه زنان در اين حالت از نزديكي با مردان تنفر دارند و با توجه به اين كه ممكن است برخي از مردان اراده خود را بر زنان تحميل كنند، قرآن خطاب به مردان مي كند و به آنان دستور دوري و عدم آميزش با زنان را مي دهد.
تاريخچه:
دوري از زنان در حالت حيض، تاريخي طولاني در سرگذشت بشر دارد. ايرانيان قديم معاشرت با زناني را كه در حالت عادت ماهيانه بودند ممنوع مي ساختند (ر.ك: شهيد مطهري (ره)، مسأله حجاب، ص 35 به بعد).
در تورات كنوني مي خوانيم كه: «اگر زني جريان دارد و جرياني كه در بدنش است خون باشد هفت روز در حيض خود بماند و هر كه او را لمس نمايد تا شام نجس باشد و بر هر چيزي كه در حيض خود بخوابد نجس باشد و بر هر چيزي كه بنشيند نجس باشد و هر كه بستر او را لمس كند رخت خود را بشويد و به آب غسل كند و تا شام نجس باشد ... و اگر مردي با او هم بستر شود و حيض او بر وي باشد تا هفت روز نجس خواهد بود» (كتاب مقدس، سفر لاويان، باب پانزدهم، آيه 25-19).
ممنوعيت نزديكي با زنان در اين حالت (با وجود همه ضررهاي بهداشتي آن) امروزه از طرف بسياري از مردم جهان رعايت نمي شود و حتي از مسيحيان نقل شده كه آن را جايز مي شمارند (تفسير نمونه، ج 2، ص 92).
تذكر: در اسلام آن افراط و تفريط هايي كه در برخي مذاهب و جوامع نسبت به زنان هست وجود ندارد بلكه فقط آميزش با زنان در حالت عادت ماهيانه ممنوع است.
احكام:
در دين مبين اسلام چند حكم فقهي در مورد زنان حائض وجود دارد:
1. جماع كردن در فرج هم براي مرد و هم براي زن حرام است. البته شوهر مي‏تواند از همسر خويش، هر گونه لذت و استفاده جنسي غير دخول را ببرد و لكن نزديكي به معناي (دخول) ولو كمتر از ختنه گاه باشد در اين ايام حرام است و به فتواي بسياري از مراجع تقليد, موجب كفاره مي شود.
2. عبادت هايي كه مانند نماز بايد با وضو يا غسل يا تيمم بجا آورده شود بر حايض حرام است.
3. تمام چيزهايي كه بر جنب حرام است بر حائض هم حرام است، مثل: رساندن جايي از بدن به خط قرآن يا اسم خدا و پيامبر و ائمه (ع)، توقف در مساجد و گذاشتن چيز در آنها و رفتن به مسجد الحرام و مسجد النبي (ص)، خواندن سوره اي كه سجده واجب دارد.
4. طلاق دادن زن در اين حالت باطل است.
5. اگر كسي در حال حيض با زن نزديكي كرد كفاره (جريمه نقدي براي گناه) بر او واجب مي شود (ر.ك: امام خميني (ره)، تحرير الوسيله، و رساله عمليه مراجع معظم تقليد، مبحث احكام حائض و غسل جنابت).
6. پس از اتمام دوره حيض براي انجام نماز و ... غسل حيض بر زن واجب مي شود.
تذكر: برخي از اين احكام از آيه قرآن استفاده شده و برخي ديگر از روايات اهل بيت (ع) به دست آمده است.

تاریخ ثبت مقاله: 1393/12/9    تاریخ به روزرسانی مقاله: 1393/12/9
منبع: http://www.porseman.org/q/show.aspx?id=115124
بازديد: 4,296
امتیاز: 5,600
نام کاربری نویسنده: mi1367

 

امتیاز دهی

لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید:


نظرات شما

شما می توانید درباره مقاله فوق نظر دهید:

نام و نام خانوادگی:

متن تصویر مقابل

 


کلمات کلیدی: عادت ماهانه ، حیض ، خون ، نزدیکی ، عبادت ، حرام ، قاعدگی ، زنان

اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین   اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک   اشتراک گذاری این مطلب در تویتر   اشتراک گذاری این مطلب در کلوب   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک   اشتراک گذاری این مطلب در یاهو   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان   ارسال این مطلب به ایمیل دوستان

 

سيستم حرفه اي وبلاگدهي ايران سي ان با امکانات فراوان ...

نمونه سوالات آيين نامه راهنمايي و رانندگي ...