مسجد و مدرسه شیخ‌الاسلام در قزوین

9 تیر 93 ساعت 01:57
مسجد و مدرسه شیخ‌الاسلام در قزوین
مسجد و مدرسه شیخ‌الاسلام در خیابان شهدا شهر قزوین قرار دارد. این مجموعه توسط یکی از بزرگان ترکمانیه قزوین به نام «آقاسی» بنا شده است. از آنجا که حاج میرزا آقاسی؛ وزیر محمدشاه قاجار مدتی در این مدرسه تحصیل نمود، به مدرسه حاج میرزا آقاسی نیز مشهور بوده است. در سال 1321 هجری قمری حاج میرزا مسعود شیخ‌الاسلام قزوینی به تجدید بنای مدرسه پرداخت و مسجدی نسبتاً بزرگ با حیاطی کوچک در جنب مدرسه ایجاد نمود که به همین مناسبت به «مسجد و مدرسه مسعودیه» شهرت یافت.
سردرِ مدرسه ساده و با رسمی‌بندی بیست و چهار است. حیاط اصلی مدرسه به شکل هشت ضلعی است و بیش از 30 حجره‌ در یک طبقه اطراف آن را فرا گرفته‌اند. تمامی حجره‌ها به جز حجره‌های ضلع شمالی، دارای ایوانچه مزین به رسمی‌بندی و کاشی‌کاری می‌باشند. در ضلع شرقی، مقابل ایوان ورودی، ایوان دیگری دیده می‌شود که دو ستون در جلو دارد و پشت آن فضای گنبدداری است.
مسجد شیخ‌الاسلام به صورت شبستانی، با ستون‌های سنگی ساخته شده و دارای محراب کاشی‌کاری شده است. پوشش مسجد طاق و آجری است.
حاج میرزا مسعود شیخ‌الاسلام قزوینی در سال 1328 هجری قمری به جرم طرفداری از محمدعلی شاه قاجار توسط انقلابیون مشروطه‌خواه به قتل رسید.
مسجد و مدرسه شیخ‌الاسلام در قزوین
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره مسجد و مدرسه شیخ‌الاسلام در قزوین نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: مسجد شیخ الاسلام ، مدرسه شیخ الاسلام ، شیخ الاسلام ، میرزا حسن شیخ الاسلام ، میرزا مسعود شیخ الاسلام ، شیخ المجاهدین ، مشروطه خواه