آب‌انبار مسجد جامع قزوین

9 تیر 93 ساعت 22:47
آب‌انبار مسجد جامع قزوین
آب انبار مسجد جامع قزوین مربوط به دوره صفویه است و در قزوین، ضلع غربی خیابان شهدا واقع شده و این اثر در تاریخ 1377/05/11 با شمارهٔ ثبت 2080 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب‌انبار مسجد جامع یکی از آب انبارهای قدیمی و بزرگ قزوین است که در اواخر سدهٔ یازدهم هجری توسط علی خان نامی از امرای لشکری دوران شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است. این آب انبار در خیابان سپه، قدیمی‌ترین خیابان ایران، در جلوخان مسجد جامع کبیر سر کوچه واقع شده‌است و دارای کتیبه‌ای است از سنگ مرمر و به خط نستعلیق که تاریخ 1093 ه.ق روی آن ذکر شده‌است.در تعمیرات بعدی بنا، سنگ‌های کتیبه آن پس و پیش کار گذاشته شده و برخی از سنگ‌های آن شکسته و از میان رفته است. یکی از دو گوشوار طرفین سردر آب انبار از بین رفته و از تزیینات متعارف نیز نشانی نیست . راه شیرآب انبار سی و هفت پله سنگی داشته و دیواره‌های آب انبار به قطر 40/2 متر از جنس شفته آهک می‌باشد. مخزن آن گنجایش 1800 متر مکعب آب را دارد.
آب‌انبار مسجد جامع قزوین
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره آب‌انبار مسجد جامع قزوین نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: آب‌انبار مسجد جامع قزوین ، آب‌انبار مسجد جامع ، آب‌انبار مسجد قزوین ، آب‌انبار مسجد ، مسجد جامع قزوین ، مسجد جامع ، قزوین