حمام بلور قزوین

9 تیر 93 ساعت 23:13
حمام بلور قزوین
حمام بلور قزوین از حمام‌های منسوب به دورهٔ صفویه و قاجاریه در بافت قدیم شهر قزوین است. تا کنون هیچ نام و نشان و مستنداتی از بانی و سازنده آن پیدا نشده و تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. این حمام با مساحتی نزدیک به 1200 متر مربع در یکی از محله‌های تاریخی شهر قزوین به نام محله آخوند قرار گرفته‌است.

معماری بنا بویژه نقاشی‌های موجود در سربینه و کشف سفال‌های مختلف نشان از ساخت آن در دوره صفویه و تکمیل و بازسازی آن در دوره قاجار دارد. در قسمت زیر گنبد سربینه حمام چهار لایه نقاشی بر روی لایه‌ای از آهک وجود دارد. نقاشی‌های گل و طبیعت مربوط به دوره صفوی و تمثال‌های انسان مربوط به دوره قاجاری است. این نقاشی‌ها هنگام عملیات مرمت در زیر کاشی‌هایی که در دوران معاصر بر روی دیوارهای حمام نصب شده بود، پبدا شده‌اند. این حمام تا اواخر دهه 70 خورشیدی مشغول به کار بوده‌است.

فضاهای حمام در زیرزمین واقع شده‌است که با گذشتن از 13 پله به داخل سربینه وصل می‌شود و برخی تاق‌ها و گنبدهای آن نیز از پشت بام حدود 60 تا 190 سانتی‌متر از سطح معبر مجاور بالاتر است. ورودی به بخش گرمخانه حمام در امتداد کانال پاشویه حوض می‌باشد.پس از عبور از راهرو با اندکی انحراف به چپ وارد فضای گرمخانه می‌شویم.زیباترین بخش حمام، بخش گرمایشی حمام (طبقه جهنم) است که در کف گرمخانه واقع شده و اصطلاحاً به آن گربه رو می‌گویند. این قسمت ما را به یاد سیستم‌های گرمایش از کف امروزی انداخته و نشان از هنر و دانش معماری آن روزگار دارد. دیگر قسمت‌های حمام شامل: خزانه آب گرم، چال حوض یا استخر آب سرد، نظافتخانه، اعیانی، آتشخانه و سرویس بهداشتی می‌باشد.

موزه سنگ
با ابتکار سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، موزه سنگ شهر قزوین هم اکنون در این بنا قرار گرفته‌است.

ثبت ملی
حمام بلور قزوین به شماره 3968 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
حمام بلور قزوین
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره حمام بلور قزوین نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: حمام بلور ، حمام بلور قزوین ، گرمابه بلور قزوین ، گرمابه بلور ، حمام قدیمی ، حمام ، قزوین