اولین اتفاقات توسط ایرانیان باستان

نویسنده: میلاد قمری
17 مرداد 93 ساعت 15:19
اولین اتفاقات توسط ایرانیان باستان
اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که اسب را به جهان هدیه کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که چتر را اختراع کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که حیوانات خانگی را تربیت کردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که مس را کشف کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که ذوب فلزات را در شهر سیلک در اطراف کاشان آغاز کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که کشتی یا زورق را ساختند به فرمان یکی از پادشاهان زن ایرانی بوده است.

اولین ارتش سواره در دنیا با 115 سرباز توسط سام ایرانی اختراع شد.

اولین مردمانی که حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایراینان بودند.

اولین مردمانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند.

اولین مردمانی که قاره آمریکا را کشف کردند ایراینان بودند و کریستف کلب و واسکودوگاما بر اثر خواندن کتابهای ایرانی که در کتابخانه واتیکان بوده به فکر قاره پیمایی افتاده اند.

اولین بار کلمه شاهراه از راهی که کوروش بین سارد پایتخت کارون و پاسارگاد احداث کرد گرفته شده است .

اولین بارکوروش کبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد.

اولین بارکوروش پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد که بیش از 1000 متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری کرد.

اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کوروش کبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد.

اولین باردیوارچین با بهره گیری ازدیواری که کوروش درشمال ایران درسال 544 قبل ازمیلاد ساخت ساخته شد.

اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کوروش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.

اولین بارکمبوجیه فرزند کوروش بدلیل کشته شدن 12 ایرانی در مصر و به جای عذر خواهی فرعون مصر از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود و به همین دلیل کمبوجیه با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد. و به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود.

اولین بارداریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد.

اولین بارداریوش کبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می‌بایست خواندن و نوشتن بداند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگذین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت.

اولین بارداریوش در پایئز و زمستان 518- 519 قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغد آورد.

اولین بارداریوش بعد ازتصرف بابل 25هزاریهودی برده را که درآن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودآزاد کرد.

اولین بارداریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهرای بزرگ کوروش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت.

اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس 3 سال طول کشید و کل ساخت کاخ 65 سال به طول انجامید.

اولین بارداریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار کارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر 5 روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می‌داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن ،کره ، عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یکبار استراحت داشتند.

اولین بارداریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می‌داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده است . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق همراه بوده است.

اولین بارتقویم کنونی (ماه 30 روز) به دستورداریوش پایه گذاری شد واوهیاتی رابرای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی دنی تون بسیج کرده بود. برطبق تقویم جدید داریوش روز اول وپانزدهم ماه تعطیل بوده ودر طول سال دارای 5 عید مذهبی و31 روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروزودیگری سوگ سیاوش بوده است.

اولین بارداریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند.
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره اولین اتفاقات توسط ایرانیان باستان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اولين اتفاقات توسط ايرانيان باستان ، اولین ایرانیان ، ایران باستان ، خبر تاریخی ، دریکساز ، اخبار تاریخی دریکساز ، اتفاقات ایران باستان