ایران سی ان

چه کسی جنگ جهانی اول را شروع کرد؟

نویسنده: رضا صالحی
15 آذر 93 ساعت 12:52
چه کسی جنگ جهانی اول را شروع کرد؟
جنگ‌جهانی اول یک قرن پیش در یکی از خیابان‌های سارایوو آغاز شد، زمانی که فردی به‌نام گاوریلو پرینسیپ با شلیک گلوله به‌سوی آرشیدوک فرانتس فردیناند، از مقام‌های سلطنتی اتریش، وی را به قتل رساند و زمینه ساز مرگ میلیون‌ها انسان دیگر شد.

براساس گزارش CNN، ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند در سال 1914 در سارایوو جرقه‌ای بود برای آغاز جنگ جهانی اول، جنگی که با اعلام جنگ اتریش علیه صربستان آغاز شد و گریبان دیگر کشورها را نیز گرفت. این جرقه توسط نوجوانی ایجاد شد که شاید چهره سیاسی برجسته‌ای نباشد، اما نامش به عنوان یکی از بزرگترین دردسرسازن تاریخ برای همیشه حک شده‌است.


گاوریلو یا گابریلو


این نوجوان، ماشه درگیری عظیمی را کشید که از گوشه‌و‌کنار خیابان‌های بالکان به بحرانی میان‌قاره‌ای تبدیل شد و میان قدرت‌های بزرگ اروپایی اختلاف ایجاد کرد، به این شکل امپراطوری مجارستان-اتریش و آلمان در یک سو و فرانسه، روسیه و بریتانیا در سویی دیگر قرار گرفتند.


اغتشاشگر 19 ساله


گابریل پرینسیپ زمانی شلیک آغاز جنگ‌جهانی اول را انجام داد که تنها 19 ساله بود و درحال سپری کردن سال آخر دبیرستان به‌سر می‌برد. سن او در زمان دادرسی قضایی جرم ترورش اهمیت زیادی یافت، زیرا بسیاری مجازات اعدام را مناسب جرم ترور یکی از مقامات امپراطوری می‌دانستند، اما قوانین کاملا آشکار بودند: مجرم تنها زمانی محکوم به اعدام می‌شد که پس از 20 سالگی جرمی را مرتکب شده‌باشد.

چه کسی جنگ جهانی اول را شروع کرد؟
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره چه کسی جنگ جهانی اول را شروع کرد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (1)
ترتیب
sniper 13 کد: 137

احسنت برادر
یه چیز جدید درباره جنگ جهای اول هم یاد گرفتیم

پاسخ
1393/9/15
ans_result_137
کلمات کلیدی: چه( ، )کسی( ، )جنگ( ، )جهانی( ، )اول( ، )را( ، )شروع( ، )کرد( ، )