ایران سی ان

چرا چربی دور شکم بدتر از چربی هیپ است؟

13 اسفند 93 ساعت 01:47
چرا چربی دور شکم بدتر از چربی هیپ است؟

● چرا چربی دور شکم بدتر از چربی هیپ است؟
یک تحقیق صورت گرفته در دانشگاه کوئین کانادا حکایت از این دارد که ذخیره بخش عمده چربی در دور شکم در قیاس با دور هیپ (باسن) احتمال ابتلاء به دیابت و حمله های قلبی را افزایش می دهد.

دانستنی های پزشکی,دانستنی های پزشکی زنان,دانستنی های پزشکی قانونی,[categoriy]


دانستنی های پزشکی,دانستنی های پزشکی زنان,دانستنی های پزشکی قانونی,دانستنی های پزشکی روز,دانستنی های پزشکی کوتاه,دانستنی های پزشکی جالب,دانستنی های پزشکی و سلامت,دانستنی های پزشکی پوست,دانستنی های پزشکی بارداری,دانستنی های پزشکی ورزشی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت


هنگامی که بیشتر از کالری مورد نیاز بدن به بدن انرژی برسانید کبد انرژی مازاد را به چربی مبدل می سازد.از افرادی که عمدتاً چربی اضافه را در نواحی شکم ذخیره می کنند به عنوان بدن های سیب شکل نام برده می شوند و به آنهائی که بخش اعظم چربی اضافه را در بخش هیپ بدنشان ذخیره می کنند نیز بدن های گلابی شکل می گویند.سلول های چربی دور شکم با سلول های چربی هیپ متفاوت هستند. خونی که در سلول های چربی دور شکم جریان دارد مستقیماً به سمت کبد می رود. در صورتی که خونی که در سلول های چربی دور هیپ جریان دارد وارد سیستم گردش خون عمومی می گردد.کبد آن دسته از افراد که چربی اضافه شان در نواحی شکم ذخیره می شود در برابر خروج انسولین به دلیل وجود چربی افزوده مسدود است و به همین خاطر نمی توانند جداسازی انسولین از جریان خون را به صورت مؤثر انجام دهند. در صورتی که کبد افرادی که چربی اضافه شان را در بخش هیپ بدنشان ذخیره می کنند. از چربی به مراتب کمتری در کبد برخوردار هستند. بنابراین بدن های سیب شکل از انسولین و قند خون بالاتری در قیاس با بدن های گلابی شکل برخوردار هستند.شما به انسولین جهت حمل قند از جریان خون به داخل سلول ها نیاز دارید اما انسولین همچنین یک هورمون خطرناک محسوب می شود. چون باعث کاهش سطح کلسترول خوب خون (HDL) می شود که از حملات قلبی ممانعت می کند و در عوض باعث افزایش سطح تری گلیسیریدید که در بروز حمله های قلبی نقش عمده ای دارد می شود داشتن بدنی شبیه به سیب به علاوه یک شکم گنده ریسک حملات قلبی و دیابت را به شدت افزایش می دهد در صورتی که افرادی که عمده چربی اضافه در هیپ شان ذخیره می شود و بدنی شبیه به گلابی دارند احتمال بروز حملات قلبی و دیابت در آنها کمتر می باشد.● بتا کاروتنبتاکاروتن غالباً یک ماده مغذی بسیار مؤثر معرفی شده است که جهان را از دست سرطان بیماری های قلبی، پیری، آب مروارید و بسیاری از بیماری های دیگر نجات خواهد داد. این مطلب ممکن است کاملاً درست باشد. مطالعات اولیه ای که در خلال چند سال گذشته انجام شده است نشان می دهد که هر چه مردم بیشتر از میوه ها و سبزی های غنی از بتاکاروتن استفاده کنند احتمال ابتلاء آنها به سرطان مخصوصاً سرطان های ریه، معده، مری، دهان، و در زنان سرطان دستگاه تناسلی کمتر می شود.مردم به جای مصرف بتاکاروتن به صورت دارو باید این ماده را از طریق مصرف مواد مغذی غنی از کاروتنوئید به بدن خود برسانند اما در مورد افرادی که ۵ تا ۹ بار در روز اسفناج سبزی های پربرگ و میوه ها و سبزی های زردرنگ را مصرف نمی کنند تجویز بتاکارونن با دوز IU متوسط ۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ و یا ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم توصیه می شود.تجمع بیش از حد بتاکاروتن در بدن می تواند موجب تغییر رنگ پوست به سمت نارنجی شود. هنگامی که مقادیر ماده مغذی مذکور به حد طبیعی بازگردد این تغییر رنگ از بین می رود.▪ منابع طبیعی:سیب زمینی تازه، هویج، طالبی، اسفناج و سایر سبزی های با رنگ تیره و سبزی های پربرگ.مجله دانش ورزش


هنگامی که بیشتر از کالری مورد نیاز بدن به بدن انرژی برسانید کبد انرژی مازاد را به چربی مبدل می سازد.از افرادی که عمدتاً چربی اضافه را در نواحی شکم ذخیره می کنند به عنوان بدن های سیب شکل نام برده می شوند و به آنهائی که بخش اعظم چربی اضافه را در بخش هیپ بدنشان ذخیره می کنند نیز بدن های گلابی شکل می گویند.
سلول های چربی دور شکم با سلول های چربی هیپ متفاوت هستند. خونی که در سلول های چربی دور شکم جریان دارد مستقیماً به سمت کبد می رود. در صورتی که خونی که در سلول های چربی دور هیپ جریان دارد وارد سیستم گردش خون عمومی می گردد.
کبد آن دسته از افراد که چربی اضافه شان در نواحی شکم ذخیره می شود در برابر خروج انسولین به دلیل وجود چربی افزوده مسدود است و به همین خاطر نمی توانند جداسازی انسولین از جریان خون را به صورت مؤثر انجام دهند. در صورتی که کبد افرادی که چربی اضافه شان را در بخش هیپ بدنشان ذخیره می کنند. از چربی به مراتب کمتری در کبد برخوردار هستند. بنابراین بدن های سیب شکل از انسولین و قند خون بالاتری در قیاس با بدن های گلابی شکل برخوردار هستند.

شما به انسولین جهت حمل قند از جریان خون به داخل سلول ها نیاز دارید اما انسولین همچنین یک هورمون خطرناک محسوب می شود. چون باعث کاهش سطح کلسترول خوب خون (HDL) می شود که از حملات قلبی ممانعت می کند و در عوض باعث افزایش سطح تری گلیسیریدید که در بروز حمله های قلبی نقش عمده ای دارد می شود داشتن بدنی شبیه به سیب به علاوه یک شکم گنده ریسک حملات قلبی و دیابت را به شدت افزایش می دهد در صورتی که افرادی که عمده چربی اضافه در هیپ شان ذخیره می شود و بدنی شبیه به گلابی دارند احتمال بروز حملات قلبی و دیابت در آنها کمتر می باشد.
چرا چربی دور شکم بدتر از چربی هیپ است؟
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره چرا چربی دور شکم بدتر از چربی هیپ است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: پزشکی ، سلامت ، قند ، خون ، دیابت ، قلبی ، شکم ، انرژی ، انسولین ، کبد ،