ایران سی ان

همیشه برای من این سوال مطرح بود که چرا قشر تحصیل کرده ما بیکار هستند؟

نویسنده: حسین هوشمند
3 فروردین 95 ساعت 09:51
همیشه برای من این سوال مطرح بود که چرا قشر تحصیل کرده ما بیکار هستند؟


سلام دوستان


همیشه برای من این سوال مطرح بود که چرا قشر تحصیل کرده ما بیکار هستند؟ مگر نه اینکه ایشان دانشگاه رفته اند تا تخصصی یاد بگیرند و در بازار کار مشغول به کار شوند؟ چرا باید پس از کسب مهارت در دانشگاه ایشان نتوانند در بازار کار به فعالیت بپردازند؟ آیا نداشتن سرمایه باعث این امر شده است؟ آیا اوضاع نابسامان صنعت مملکت باعث این موضوع شده است که فارغ التحصیلان ما نتوانند به کار مشغول شوند؟ واقعاً دلیل این امر چه بوده است؟ چگونه است که با وجود کمبود فرصت‌های شغلی عده‌ای به کار مشغولند و عده‌ای ناتوان از جذب به بازار کار؟ آیا داشتن القابی نظیر مهندس، دکتری، کارشناسی برای داشتن یک شغل کافی است؟
خوب برای پاسخ به این سوال مهم و اساسی باید گفت قسمت قابل توجهی ا ز موضوع بیکاری به اوضاع نامناسب صنعت مملکت بر‌می‌گردد اما به نظر نویسنده قسمت عمده‌ای از آن نیز به این دلیل می‌باشد که قشر تحصیل کرده ما فقط تحصیل کرده و هیچ تجربۀ مشابه‌ای در صنعت کسب نکرده‌اند. در واقع آنچه که از آن به فاصلۀ بین صنعت و دانشگاه در دهه‌های قبل گفته می‌شد؛ امروز دقیقاً در بازار کار ایران رُخ داده است؛ یعنی آنکه ترافیکی از تحصیل‌کرده‌های ناآشنا با صنعت در بازار وجود دارند که با عنایت به کم بودن فرصت‌های شغلی در عمل امکان جذب برایشان وجود ندارد.


خوب حالا چاره کار چیست؟ به قول بزرگی " چه باید کرد؟"


از نظر نویسنده تنها راه‌کار، آموزش صحیح می‌باشد؛ آموزش و در حین حال تجربه که من آن را آموزش عملی می‌نامم. یعنی چه؟


یعنی آنکه ما طوری به نسل جوان این مرز و بوم آموزش دهیم که پس از اتمام آن دوره حداقل 70 درصد توانایی انجام آن تخصص را داشته باشند و بدیهی است اینچنین شخصی خواهد توانست 30 درصد باقیمانده را در حین کار بیاموزد و فرا بگیرد!!!


عجیبه که از نظر نویسنده اینقدر این موضوع ساده حل می‌شود. اجازه بدید آماری خدمتتان عرض کنم.


اکثر بیکاران ایرانِ ما را تحصیلکردگان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و این خود یعنی آنکه سیستم آموزش ما در دانشگاه کاربردی نیست و اتفاقاً نشان می‌دهد که سیستم آموزش ما در غیر دانشگاه – مثل فنی و حرفه‌ای- کاملا هدف‌گرا و بازارگرا می‌باشد.


بنا برهمین آمار و نتایج نویسنده این مطلب به همراه دوستان خود برآن شد تا عزم خود را جزم نموده در راستای مبارزه با بیکاری توانِ خود را بکار گیرد و دوره‌هایی را که کاملاً کاربردی هستند را در معرض عموم دوستان و هموطنان خویش قرار دهد. با این امید که تنها با بکارگیری این قبیل دوره‌ها شخص بتواند به سادگی هر چه تمام‌تر در رشته‌های مطرحه در بازار کار جذب گردد.


این، تعهد نویسنده و تهیه کننده این قبیل دوره‌هاست که دوستان پس از گذراندن این دوره‌ها بتوانند به سادگی در بازار کار در تخصص‌های مورد اشاره به کار مشغول گردند تا ضمن کسب درآمدهای مناسب به مراتب بالای شغلی نیز دست یابند.


بنابراین زین پس خواهید دید که بسته‌های آموزشی کاملا کاربردی تهیه و در اختیار تو دوست عزیز قرار می‌گیرد تا ضمن کسب یک مهارت کاملاً کاربردی بتوانی نسبت به خود و خانواده خود دِین خود را ادا نمایی. انشاالله


موفق باشید


حسین هوشمند


اسفند94 

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره همیشه برای من این سوال مطرح بود که چرا قشر تحصیل کرده ما بیکار هستند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: بی کاری ، اشتغال ، تحصیل کرده ، آموزش ، کاربردی ، عملی ، تخصص