استرس

7 اردیبهشت 95 ساعت 22:41
استرس

🍥چرا استرس مهمترین سم بدن است؟


١. استرس بیانِ ژنی را تغییر می‌دهد.
مواد شیمیاییِ تولید شده در بدن در زمان استرس می‌تواند در الگوهای ژنی بدن تغییر ایجاد کند. این ژن‌ها بر نحوه ذخیره سازی چربی در بدن، نحوه عملکرد دستگاه ایمنی بدن، سرعت پیر شدن جسم و احتمال ابتلا به سرطان نظارت داشته و استرس می‌تواند به شدت آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد.


٢. اتفاقات دوران کودکی بر میزان استرس تاثیر می‌گذارد.
پژوهش‌‎های انجام شده نشان می‌دهد که حتی اتفاقات دوران کودکی می‌تواند تعیین کننده‌ی سطح هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) در مقادیر بالا و پایین باشد. هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) بر میزان ترشح غدد فوق‌ کلیوی و همچنین استرس تاثیر مستقیم دارد.


٣. استرس به مغز آسیب می‌رساند
سطوح بالای هورمون استرس می‌تواند به بخش‌های مهم مغز مانند هیپوکمپوس آسیب جدی وارد کند. هیپوکمپوس قسمتی از دستگاه کناره‌ای مغز و مسئول حافظه است. یکی از دلایلی که افراد پس از دوران طولانی مدت ابتلا به استرس مزمن به «خستگی غدد فوق کلیوی» مبتلا می‌شوند این است که مغز برای نجات خودش ترشحات غدد فوق کلیوی را کنار می‌گذارد.هنگام خشم شما به نفس بیشتری نیاز دارید. تنها از این وضع آگاه باشید و بدانید که هنگام عصبانیت شکل تنفس شما تند می شود. اگر در همان لحظه شما شروع کنید به آهسته نفس کشیدن بلافاصله اندیشة‌ شما نیز تغییر خواهد کرد. چون ارتباط مستقیمی بین نفس و اندیشه وجود دارد. با تغییر شکل نفس کشیدن از فکری که باعث خشمگینی شما شده دور می شوید. پذیرفتن خشم و نگاه کردن به آن و حالت های فیزیکی بدن به هنگام خشم باعث می شود که آگاهانه با پدیدة‌ خشم روبرو شده و آن را تحت کنترل خود درآورید.🍥راهکارهایی برای مقابله با ترس از عدم تایید و پذیرش :


۱- چیزهایی که از آنها هراس دارید و ازمواجهه شدن با آنها اجتناب می ورزید را به چالش بکشید. به جلسات، محافل اجتماعی، مهمانی ها وهر مکانی که از نحوه تفکر دیگران نسبت به خود نگرانی دارید، حضور یابید.


۲- به فعالیت های مورد علاقه خود مشغول گردید. خود را متعهد سازید که کارهایی که برایتان لذت بخش است را انجام دهید تا براساس خواسته ها و امیال خود عمل کرده باشید، بدون ترس از طرز تفکر دیگران نسبت به خودتان.


۳- هرگز عقاید و ارزش های خود را به قصد جلب تایید دیگران تغییر ندهید.تایید و پذیرش دیگران یک مزیت است و نه یک نیاز.


۴- هرگاه فردی از شما درخواستی کرد قبل از اینکه به وی پاسخ مثبت دهید با خود بگویید: "آیا من واقعا با کاری که وی از من میخواهد تا انجامش دهم موافق هستم و یا از این بیم دارم که در صورت رد درخواست، وی ممکن است خشمگین، ناراحت و دلگیر شود و یا من مورد عدم پذیرش قرار گرفته و طرد شوم؟"


۵- چنانچه شما نگران رفتار نسنجیده خود در مقابل دیگران هستید، برخی اوقات برخی قوانین اجتماعی را نقض کنید.\

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره استرس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: استرس ، سم ، استرس ، خشم ، تنفس ، اندیشة‌ ، راهکارها ، حضور ، علاقه ، قوانین اجتماعی