مقاله احداث نخلستان

مقاله احداث نخلستان

فروشنده: ایران دانلود
روش تحویل: لینک دانلود فایل
حجم فایل: 38 کیلوبایت
قیمت: 25,000 تومان
نمودار قیمت قیمت برای شما: 20,000 تومان

معرفی محصول:

زبان مقاله: فارسی تعداد صفحات: 13 فرمت فایل: WORD

چکیده:

درخت خرما از درختان میوه مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که در منطقه وسیعی از اراضی جنوب کشور کشت و پرورش می یابد. این درخت ارزشمند شرایط بسیار سخت و طاقت فرسای مناطق کویری و مناطق کم آب یا زمین های شور را تحمل می کند و در این شرایط نیز میوه ی زیادی تولید می کند. در کشور ما حدود 260 هزار هکتار زمین نخلستان وجود دارد و در سال 1380 نزدیک به یک میلیون تن میوه خرما تولید شده که در جهان از نظر سطح زیر کشت رتبه دوم و از نظر تولید رتبه سوم را داشته است. درخت با ارزش خرما در منطقه وسیعی از کشورمان از قصرشیرین تا استان های جنوبی و از بوشهر تا مناطق شرقی کشور کشت و پرورش می یابد و افراد بسیار زیادی در امر کاشت، داشت، برداشت، مراقبت و نگهداری، صنایع جانبی، فرآوری و بسته بندی، بازاررسانی و صادرات این محصول گرانبها مشغول به کار هستند.

این رشته ی تولیدی به صورت صنعتی گسترده در آمده که توانایی زیادی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی دارد. احداث و راه اندازی نخلستان در امر تولید و پرورش خرما بسیار مهم است که بر تمام خصوصیات نخل و محصول آن اثر می گذارد، به همین جهت در این نشریه به آن پرداخته می شود.

نحوه پر کردن گوده ها

گوده ها پس از احداث باید دوباره با مخلوط خاکی مناسب (ترکیب خاک ماسه + کوددامی کاملا پوسیده به نسبت مساوی) پر گردند. اگر خاک اولیه گوده ها، شوریا قلیائی باشد، باید آن را با استفاده از اصلاح کننده های خاک مانند گچ معدنی و یا گوگرد اصلاح کرد. البته آبشویی و زهکشی مناسب بهترین روش اصلاح خاک ها می باشد. پس از آماده شدن مخلوط خاک مورد نظر، گوده ها باید پرشده و هم سطح خاک مزرعه گردند و دیواره کوتاهی از خاک در اطراف آن ها احداث شود تا عملیات آبیاری اولیه قبل از کاشت به خوبی انجام گردد. بهتر است مقداری از مخلوط خاکی تهیه شده، در کنار گوده ها باقی گذاشته شود تا در مراحل بعدی، اگر پس از آبیاری یا سایر موارد، خاک گوده نشست کرد استفاده شود.

انتخاب رقم در احداث نخلستان

مهمترین مرحله در احداث نخلستان و اولین مرحله قبل از انجام عملیات کاشت، انتخاب رقم مناسب می باشد.

معیارهای انتخاب رقم شامل: شرایط آب و هوایی منطقه، مطلوبیت و بازار پسندی رقم، بازار صادرات، مصرف محلی و منطقه ای، صنایع تبدیلی و… می باشند.

با در نظر گرفتن این معیارها و هم چنین امکان تهیه نهال رقم مورد نظر، یکنواختی نهال ها، سالم و آلوده نبودن آن ها، اندازه مناسب و رقم مناسب انتخاب می گردد. باید توجه داشت که گیرایی نهال های ارقام مختلف نیز متفاوت می باشد.

کلید واژه ها:

احداث نخلستان، درخت خرما


منابع

  • افتخاری، س. ع. 1373. اثر وزن بر گیرایی پاجوش خرما (رقم استعمران) در زمین اصلی. مجموعه مقالات اولین سمینار خرما، بهمن ماه 1372. بوشهر. ایران. انتشارات معاونت امور باغبانی. ص 160-133.
  • سند گل، ر، 1370. تولید و مراقبت خرما (تالیف داوسن). چاپ اول. انتشارات سازمان ترویج کشاورزی، 326 ص.
  • شاهرخ نیا، ع. 1375. چگونگی استفاده از کودهای شیمیایی و حیوانی در نخیلات ایران. نشریه فنی شماره 4. انتشارات موسسه تحقیقات خاک و آب. ص 11.

زبان مقاله: فارسی تعداد صفحات: 13 فرمت فایل: WORD

مقاله احداث نخلستان
محصول: مقاله احداث نخلستان
تاریخ به روزرسانی: 1401/7/2
قیمت: 20,000 تومان
حجم فایل: 38 کیلوبایت
فروشنده: ایران دانلود
تلفن فروشنده: 09358220621
گفتگوی خصوصی با فروشنده
 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره مقاله احداث نخلستان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: احداث نخلستان ، درخت خرما ، مراحل احداث نخلستان ، دانلود فایل وورد مقاله احداث نخلستان
پشتیبانی: ایران دانلود
09358220621
پشتیبانی
پشتیبانی